CANİP BARAN

Psikolog / Psikoterapist / Aile Danışmanı

EĞİTİMİ

  • T.E.D. Ankara Koleji -1979
  • ODTÜ Psikoloji – 1984
  • WAPP (World Association of Positive Psychotherapy) Wiesbaden/Germany)
  • Positif Psikoterapi Master – 2014
  • Hasan Kalyoncu Üniversitesi Aile Danışmanlığı – 2014
  • WAPP (World Association of Positive Psychotherapy) Wiesbaden/Germany)
  • Pozitif Psikoterapi Temel Eğitmenliği – 2015

PROFESYONEL GEÇMİŞİ

İş hayatına psikoloji lisans öğrenimi sırasında edindiği bilgileri reklam sektörüne taşıyarak başlayıp, finans sektöründe devam etti. Çeşitli özel bankaların bireysel bankacılık bölümlerinin kurulumunda motivasyon, iş geliştirme, liderlik, proje yönetimi vb. konularda çeşitli eğitimler vererek katkı sağladı, sonrasında uzun yıllar üst düzey yöneticilik yaptı.

İş hayatı ve insan ilişkilerinde edindiği deneyimlerin etkisiyle 2011 yılında psikodinamik, varoluşçu ve davranışsal yaklaşımları birleştiren Pozitif Psikoterapi ile tanıştı ve psikoterapist olma yolunda ilerlemeye karar verdi. 3 yıl süren 810 saatlik eğitimi 2013 yılında bitirerek Weisbaden-Almanya’dan “Pozitif Psikoterapist” sertifikasını aldı.

2014 yılında Hasan Kalyoncu Üniversitesi sürekli eğitim merkezince verilen Aile Danışmanlığı sertifika programında 475 saatlik bir eğitim alarak “Aile Danışmanı” olmaya hak kazandı. Aile danışmanlığı konusunda bireyleri ve aileleri bilgilendirmek için eğitimler yapmak, aile danışmanlığı alanında projeler geliştirmek amacıyla üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği kurmak, aile danışmanlarının mesleki haklarının korunması ve gelişimi, ulusal sorunlarının çözümlenmesi, ülkemizde bu alandaki birikimleri ortaya koymak doğrultusunda çalışmalarda bulunmak, aile danışmanları arasında birlik, beraberlik ve dayanışma sağlayarak aile danışmanlığı mesleğinin ülkemizde tanıtılması, geliştirilmesi ve toplumun yararına kullanılması için katkı sağlamak adına 2013 yılında, “Ankara Aile Danışmanları Derneği” adındaki sivil toplum kuruluşunun kurucusu ve yönetim kurulu üyesi oldu.

2015 yılında Pozitif Psikoterapi’yi ülke genelinde yaygınlaştırmak amacıyla Wiesbaden- Almanya’dan “Pozitif Psikoterapi Temel Eğitmeni” sertifikasını aldı.

Halen çeşitli Terapi ve Eğitim Merkezlerinde toplumun temeli olan ailelerin güçlenmesi için; bireylerin katılımcı, üretken, kendine yeterli hale gelmesi ve sorun çözme kapasitelerinin gelişmesi, sahip olduğu yeteneklerin farkına  varmasını sağlamak amacıyla koruyucu, eğitici, geliştirici ve rehabilite edici hizmetler vermeye, birey-çift- aile çatışmalarının çözümünde “UMUT” ve “KENDİ KENDİNE YARDIM” temel prensipleriyle danışanlarını desteklemeye ve yol göstermeye devam etmekte;

İlişki, Evlilik ve Aile Çatışmaları, İş ve Sosyal Hayat Sorunları, Anksiyete Bozuklukları (Yaygın anksiyete bozuklukluğu, sosyal kaygı bozukluğu, panik atak ve panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk), Duygu Durum Bozuklukları  (depresyon, kişilik bozuklukları, psikosomatik bozukluklar) konularında danışanlarına bireysel terapi, çift terapisi ve aile terapisi uygulamaktadır.

ALDIĞI DİĞER EĞİTİMLER

Pozitif Psikoterapi Temel Eğitimi – 2011
Yrd. Doç. Dr. Tuğba Sarı, Dr. Sheyda Rafat

Yetişkin Terapisinde Çocukluk Çağı Travmalarının Çalışılması – 2011
Klinik Psikolog Hivren Özkol

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Yaklaşımının Aile Danışmanlığında Kullanımı– 2013
Doç. Dr. Nevin Dölek

İleri Düzey Evlilik Terapisi Ve Cinsel Terapi – Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği -2013
Prof. Dr. Gerald R. Weeks

Aile-Evlilik Terapisinde Metafor Kullanımı – 2015
Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu

Güçlü Yanlara Odaklanan Yaklaşım : Bireysel ve Aile Terapisinde Kullanımı – 2015
Yrd. Doç. Dr. Ilgın Gökler Danışman

Kronik Fiziksel Hastalıklarda Psikososyal Müdahaleler – 2015
Psk. Dr. Dilek Demirtepe Saygılı

16. Uluslararası Pozitif Psikoterapi Eğitmenler Eğitimi – 2015
Wiesbaden – Almanya